Podjęliśmy współpracę z OSPS BHP. Wspólnie przygotowaliśmy cykl spotkań dotyczących najważniejszych zagadnień związanych z wózkami podnośnikowymi.
W Rzeszowie omówiliśmy kluczowe aspekty związane z użytkowaniem urządzeń transportu bliskiego (UTB) o udźwigu do 250 kg w świetle przepisów o dozorze technicznym.
W spotkaniu uczestniczyli ważni goście: Dariusz Zakorczmenny, Główny Specjalista Urządzeń Transportu Bliskiego, oraz Krzysztof Szmigiel, Starszy Inspektor Pracy,
Z ramienia Faraone wystąpiła nasza ekspertka, Małgorzata Mikrut, odpowiedzialna za rynek ELEVAH w Polsce.
Ofertę szkoleń przedstawiła Joanna Nagraba, specjalistka ds. BHP, a aplikację Faraone APP zaprezentował Tomasz Wierzyński, Doradca techniczno-handlowy Faraone Poland.
Omówiliśmy szereg ważnych tematów dotyczących samojezdnych platform osobowych:
🔍 Różnice między urządzeniami:
🏗️ Wózki jezdniowe podnośnikowe: To maszyny zaprojektowane do transportu, podnoszenia i układania towaru na regałach. Uruchamiane przez operatora stojącego na stanowisku prowadzenia (w koszu), który może podnosić się jednocześnie wraz z towarem, w celu wykonania czynności ładunkowych. Nie jest to urządzenie do przemieszczania osób.
Idealne rozwiązanie do magazynów: przyprodukcyjnych, części zamiennych, magazynów sklepów internetowych, marketów- kompletacja związana z układaniem towaru na ekspozycji sklepowej.
🚧Podesty ruchome przejezdne: Przeznaczone do przemieszczania osób na stanowiska robocze, na których wykonują pracę pozostając w koszu. Mają zastosowanie podczas wykonywania prac serwisowych, montażowych, konserwacyjnych.
📜 Przepisy o dozorze technicznym: Regularne kontrole i przeglądy techniczne są kluczowe dla bezpieczeństwa i zgodności z normami. Certyfikowanie maszyn i ich elementów jest niezbędne, aby spełniały one standardy jakości.
🎓 Wymagane kwalifikacje:
- podesty ruchome, objęte są pełną formą dozoru technicznego w operatorzy powinni posiadać zaświadczenia do obsługi podestów ruchomych przejezdnych wydanych przez Urząd dozoru technicznego
- wózki jezdniowe podnośnikowe udźwigu do 250 kg, – objęte są formą dozoru uproszczonego, a do ich obsługi nie wymagane są zaświadczenie kwalifikacyjne wydane przez Urząd Dozoru technicznego
⚠️ Zastosowanie i przepisy prawne: Urządzenia muszą być używane zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcjami obsługi od producenta. Przestrzeganie tych zasad jest kluczowe dla bezpieczeństwa.
🔄 Różnice w rozwiązaniach: Podobne urządzenia mogą mieć różne zastosowanie i wymagania eksploatacyjne, co podkreśla konieczność dokładnego zapoznania się z dokumentacją.
🟥 BHP w sprawie wózków: Należy pamiętać! Przed dopuszczenie do pracy operator wózka zapoznaje się w szczególności:
– instrukcją wózka jezdniowego w zakresie czynności powierzonych przez organizatora pracy
-ryzykiem zawodowym
– instrukcją bezpieczeństwa prac transportowych
Oferta szkoleniowa i aplikacja mobilna do zarządzania sprzętem do pracy na wysokości
Uczestników szkolenia zapoznaliśmy również z bogatą ofertą Faraone Poland, w tym m.in:
💡 Akademia Faraone: Oferujemy kompleksowe szkolenia z zakresu pracy na wysokości, które obejmują zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty, tj.:
- użytkowanie urządzeń i środków ochrony,
- analizy wypadków oraz innych incydentów,
- pierwszą pomoc psychologiczną
- i wiele innych związanych z kulturą bezpieczeństwa.
📱 Aplikacja do przeglądu drabin: Nasza aplikacja umożliwia szybkie i wygodne sprawdzenie stanu technicznego drabin, co wspiera codzienną eksploatację i zapewnienie bezpieczeństwa.
Dziękujemy Organizatorom i Uczestnikom. Cieszymy się i jesteśmy wdzięczni, że możemy razem z Wami wchodzić na wyższy poziom bezpieczeństwa. Wasza wiedza i doświadczenie sprzyjają bezpieczeństwu nas wszystkich. Do zobaczenia na wysokości!