Praca na wysokości oznacza między innymi pracę na rusztowaniach, konstrukcjach budowlanych, stropach, kominach, drabinach lub innych podwyższeniach, gdzie stopy pracownika znajdują się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem terenu lub poziomem podłogi.
Pracą na wysokości nie jest praca na powierzchni, niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje pracownik, jeżeli powierzchnia ta jest osłonięta ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi albo wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości np.: podnośnik zabudowany.
Jeśli nie dopuszczamy możliwości, że któraś ze ścian zostanie otwarta w czasie przebywania pracownika na wysokości, to praca ta nie wymaga orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do świadczenia pracy na wysokości, ani konieczności stosowania indywidualnych środków chroniących przed upadkiem.
Wymagania dopuszczające pracowników do wykonywania pracy na wysokości:
- Posiadanie aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości. Skierowanie na badania wysokościowe powinno zawierać wyraźną adnotację o pracy powyżej lub poniżej 3 m.
- Odbycie szkolenia w zakresie bhp oraz instruktaż stanowiskowy zapoznający ze specyfikom prac na wysokości oraz zagrożeniami występującymi na stanowisku pracy.
- Zagwarantowanie środkami ochrony indywidualnej oraz posiadanie umiejętności posługiwania się nimi.
- Zapoznanie pracowników z oceną ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą.
Obowiązki pracodawcy względem pracowników wykonujących pracę na wysokości:
Ze względu na zaliczanie prac na wysokości do tzw. prac szczególnie niebezpiecznych pracodawca ma szereg obowiązków, których celem jest zapewnienie bezpiecznego wykonania pracy. Do najważniejszych należą:
- Zapewnienie bezpośredniego nadzoru nad tymi pracami przez wyznaczonych w tym celu osoby.
- Zapewnienie odpowiednich środków ochrony indywidualnej i zbiorowej.
- Zapewnienie pracownikom instruktażu stanowiskowego.
Na powierzchniach wzniesionych na wysokość powyżej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi, na których w związku z wykonywaną pracą mogą przebywać pracownicy, lub służących jako przejścia, powinny być zainstalowane balustrady składające się z poręczy ochronnych umieszczonych na wysokości co najmniej 1,1 m i krawężników o wysokości co najmniej 0,15 m. Pomiędzy poręczą i krawężnikiem powinna być umieszczona w połowie wysokości poprzeczka lub przestrzeń która powinna być wypełniona w sposób uniemożliwiający wypadnięcie osób. Wymagania powyższe nie dotyczą ramp przeładunkowych.
Ponadto prace na wysokości powinny być organizowane i wykonywane w sposób niezmuszający pracownika do wychylania się poza poręcz balustrady lub obrys urządzenia, na którym stoi. Natomiast przy pracach na: drabinach, klamrach, rusztowaniach i innych podwyższeniach nieprzeznaczonych na pobyt ludzi, na wysokości do 2 m nad poziomem podłogi lub ziemi niewymagających od pracownika wychylania się poza obrys urządzenia, na którym stoi, albo przyjmowania innej wymuszonej pozycji ciała grożącej upadkiem z wysokości, należy zapewnić, aby:
- drabiny, klamry, rusztowania, pomosty i inne urządzenia były stabilne i zabezpieczone przed nieprzewidywaną zmianą położenia oraz posiadały odpowiednią wytrzymałość na przewidywane obciążenie.
- pomost roboczy spełniał następujące wymagania:
- powierzchnia pomostu powinna być wystarczająca dla pracowników, narzędzi i niezbędnych materiałów.
- podłoga powinna być pozioma i równa, trwale umocowana do elementów konstrukcyjnych pomostu.
- w widocznym miejscu pomostu powinny być umieszczone czytelne informacje o wielkości dopuszczalnego obciążenia.
Proszę zwrócić uwagę, że w myśl przepisów wskazanego rozporządzenia pracami szczególnie niebezpiecznymi są prace:
- na słupach, masztach, konstrukcjach wieżowych, kominach, konstrukcjach budowlanych bez stropów,
- przy ustawianiu lub rozbiórce rusztowań
- na drabinach i klamrach na wysokości powyżej 2 m nad poziomem terenu zewnętrznego lub podłogi,
- wykonywane na galeriach, pomostach, podestach i innych podwyższeniach, jeżeli rodzaj pracy wymaga od pracownika wychylenia się poza balustradę lub obrys urządzenia, na którym stoi, albo przyjmowania innej wymuszonej pozycji ciała grożącej upadkiem z wysokości.
Podsumowując, pracodawca organizując prace na wysokości powinien, w szczególności, przeanalizować:
- rodzaj urządzenia, z którego będą prace wykonywane, wraz z zabezpieczeniami technicznymi w jakie urządzenie jest wyposażone,
- rodzaj wykonywanych czynności z uwzględnieniem konieczności wychylania się poza balustradę lub obrys urządzenia, na którym pracownik będzie stał,
- podjąć decyzję o niekwalifikowaniu lub kwalifikowaniu konkretnych prac (czynności) do prac szczególnie niebezpiecznych.
Reasumując, pracodawca organizując prace na wysokości powinien, w szczególności, przeanalizować:
- rodzaj urządzenia, z którego będą prace wykonywane, wraz z zabezpieczeniami technicznymi w jakie urządzenie jest wyposażone,
- rodzaj wykonywanych czynności z uwzględnieniem konieczności wychylania się poza balustradę lub obrys urządzenia, na którym pracownik będzie stał,
- podjąć decyzję o niekwalifikowaniu lub kwalifikowaniu konkretnych prac (czynności) do prac szczególnie niebezpiecznych.
https://www.seka.pl/jak-ocenic-czy-pracownik-pracuje-na-wysokosci
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-praca-na-wysokosci-obowiazki-pracodawcy