Większość z nas spędza sporą część dnia w miejscu pracy, dlatego powinno być to miejsce przyjazne i bezpieczne. W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa tworzy się różne przepisy BHP. Takie regulacje mają szczególnie duże znaczenie w przypadku zakładów produkcyjnych.
Oczywiście przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są ważne w każdej firmie, instytucji lub organizacji, która zatrudnia pracowników. Jednak w zakładach produkcyjnych bardzo często wykorzystuje się wiele różnych urządzeń i maszyn, które mogą stanowić szczególne zagrożenie.
Ponadto „na produkcji”, cały czas coś się dzieje tzn. jeżdżą wózki widłowe, dostarczane są półprodukty, wywożone są gotowe produkty itp. W związku z tym, o wypadek jest tu bardzo łatwo. Ponadto, na linii produkcyjnej zwykle pracuje wiele osób i to także jest potencjalnym źródłem niebezpieczeństw. Dlatego każdy, kto pracuje na halach produkcyjnych, powinien ściśle i zawsze przestrzegać zasad BHP. Są one tworzone zwykle przez kierownictwo firmy i powinny one uwzględniać specyfikę danego zakładu. Albowiem innymi zasadami bezpieczeństwa musimy się kierować np. w hucie, a innymi w zakładzie produkującym samochody. Zasady te powinny być napisane w sposób prosty, czytelny i łatwy do zapamiętania. Co ważne, nie powinny się one zbyt często zmieniać, gdyż może to prowadzić do różnego rodzaju nieporozumień.
Według ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić organizację pracy i stanowisk pracy w sposób zabezpieczający pracowników przed zagrożeniami wypadkowymi oraz oddziaływaniem czynników szkodliwych dla zdrowia i uciążliwości. W praktyce oznacza to obowiązek likwidacji (jeżeli jest to technicznie i ekonomicznie możliwe) zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników głównie przez stosowanie technologii, urządzeń, materiałów i substancji nie powodujących takich zagrożeń. Jeżeli ze względu na aktualny poziom techniki lub rodzaj pracy likwidacja zagrożeń nie jest możliwa, pracodawca powinien zastosować odpowiednie rozwiązania organizacyjne i techniczne, w tym odpowiednie środki ochrony zbiorowej, ograniczające wpływ tych zagrożeń na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Zawsze pracodawca powinien zapewnić pierwszeństwo stosowania środków ochrony zbiorowej nad środkami ochrony indywidualnej.
Środki ochrony zbiorowej są rozwiązaniami technicznymi, stosowanymi w pomieszczeniach produkcyjnych, maszynach i urządzeniach, przeznaczonymi do jednoczesnej ochrony grupy ludzi, w tym i pojedynczych osób przed niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami występującymi pojedynczo lub łącznie w środowisku pracy. Takimi urządzeniami ochronnymi są np. osłony lub takie urządzenia, które zapobiegają dostępowi do stref niebezpiecznych, powstrzymują ruchy elementów niebezpiecznych, zanim pracownik znajdzie się w strefie niebezpiecznej, nie pozwalają na włączenie ruchu elementów niebezpiecznych, jeśli pracownik znajduje się w strefie niebezpiecznej, zapobiegają naruszeniu normalnych warunków pracy maszyn i innych urządzeń technicznych oraz nie pozwalają na uaktywnienie innych czynników niebezpiecznych lub szkodliwych albo środki ochrony mające zapobiec powstaniu niebezpiecznego zdarzenia. Niestosowanie lub nieprawidłowe stosowanie ochron indywidualnych, np. niezakładanie szelek z linką bezpieczeństwa podczas prac dekarskich bywa przyczyną ciężkich wypadków. Do grupy środków ochrony zbiorowej zalicza się także m.in. rusztowania robocze i ochronne, balustrady i pomosty robocze.
Warto pamiętać, ze zarówno ochrony zbiorowe, jak i ochrony indywidualne stosujemy przede wszystkim w celu ochrony własnego zdrowia. To prawda, że noszenie ochron indywidualnych (masek, nauszników, okularów ochronnych, kasków, szelek, lin, kombinezonów, ciężkiego, ochronnego obuwia itp.) jest uciążliwe, ale tylko od świadomości pracownika zależy czy zaakceptuje on to dodatkowe utrudnienie w imię ochrony zdrowia i życia.
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nigdy nie wyeliminujemy wypadków w zakładach produkcyjnych. Musimy jednak robić wszystko, by ich ilość zminimalizować, a nastąpi to wtedy, gdy zawsze i wszędzie będziemy przestrzegać zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
https://www.placpigal.pl/blog/przepisy-bhp-w-zakladzie-produkcyjnym/
http://remoncjusz.pl/podstawowe-zasady-bhp-zakladzie-produkcyjnym.html
https://www.prawo.pl/kadry/obowiazek-stosowania-srodkow-ochrony-zbiorowej-oraz-uzywania-przydzielonych-srodkow-ochrony-indywidualnej,186793.html
Prezentujemy kilka rozwiązań Faraone do pomieszczeń, hal produkcyjnych: