To było coś niesamowitego!
Niesamowitego właśnie dlatego, że w zorganizowanym przez FARAONE POLAND seminarium prelegentami byli specjaliści z najważniejszych (do tego tematu) urzędów i instytucji państwowych.
Kluczowym argumentem, dla którego postanowiliśmy zorganizować webinarium były pytania jakie od Was otrzymujemy związane z naszymi produktami. Naszym celem było rozwianie wszystkich wątpliwości co do bezpiecznego użytkowania urządzeń transportu bliskiego (UTB) o udźwigu do 250 kg w świetle przepisów o dozorze technicznym oraz wymagań prawnych dotyczących bezpiecznej pracy z wykorzystaniem wózków podnośnikowych.
W ramach seminarium prezentacje przeprowadzili:
- Małgorzata Mikrut – menadżer ds. rozwoju rynku platform osobowych ELEVAH w Faraone Poland,
- Paweł Rajewski – kierownik Wydziału Urządzeń Transportu Bliskiego Departamentu Techniki Urzędu Dozoru Technicznego,
- Tomasz Śledziński – inspektor pracy, główny specjalista z Departamentu Nadzoru i Kontroli Głównego Inspektoratu Pracy.
Podczas webinarium wykładowcy nie tylko prezentowali wiedzę ale przede wszystkim odpowiadali on-line na pytania uczestników wśród których znaleźli się m.in. użytkownicy wózków podnośnikowych, organizujący prace z ich wykorzystaniem, pracownicy służby bhp, przedstawiciele firm szkoleniowych, oraz organów kontrolnych.
Podczas webinarium zostały zaprezentowane platformy ELEVAH, które dzielą się na dwie grupy:
• ELEVAH MOVE, ZP, PKS – wyprodukowane zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa i zdrowia określonymi w dyrektywie maszynowej 2006/42/CE i zgodnie z normą EN 280. Są to podesty ruchome przeznaczone do wykonywania prac serwisowych, montażowych, konserwacyjnych i podobnych.
• ELEVAH serii PICKING – wyprodukowane są zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa i zdrowia określonymi w dyrektywie 2006/42/CE i zgodnie z normą EN 3691-1:2015. Są klasyfikowane jako wózki jezdniowe podnośnikowe z operatorem unoszonym wraz z ładunkiem, których udźwig nie przekracza 250 kg.
Wysokość robocza wózków podnośnikowych ELEVAH PICKING wynosi od 4 do 8 m, a udźwig półki kompletacyjnej od 40 do 150 kg.
Jedną z ważniejszych kwestii jaką poruszono w trakcie spotkania to fakt, że UTB o udźwigu do 250 kg objęte są formą dozoru uproszczonego, czyli eksploatujący takie urządzenia nie musi posiadać decyzji UDT zezwalającej na eksploatację. Z dwoma ważnymi zastrzeżeniami: nie dotyczy to dźwigów oraz urządzeń służących do przemieszczania osób.
Forma dozoru uproszczonego nie zwalnia z przestrzegania innych przepisów o dozorze technicznym (dotyczących np. konserwacji czy obowiązku powiadamiania UDT o nieszczęśliwym wypadku, do którego doszło z udziałem tego urządzenia).
Specjaliści potwierdzili, że ELEVAH PICKING klasyfikowany jako wózek jezdniowy podnośnikowy z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem nie jest urządzeniem do przemieszczania osób – operator pełni funkcję pomocniczą, obsługową (jest podnoszony wyłącznie w celu wykonania czynności ładunkowych), a zasadniczą funkcją urządzenia jest przemieszczanie ładunków.
Natomiast podesty ruchome przejezdne różnią się od wózków podnośnikowych, ponieważ służą do wykonywania z nich pracy na wysokości. Słuchacze byli spragnieni wiedzy, pytań było mnóstwo. Pytano miedzy innymi o to czym jest i jak jest liczony udźwig wózka w świetle przepisów.
Uważamy, że to pytanie w praktyce jest bardzo słuszne. Nie zostawimy Was tutaj bez odpowiedzi na tak istotną kwestię. Udźwig (do 250 kg) jest to całkowita masa towaru jaka może znajdować się na półce kompletacyjnej i nie wlicza się do niej masy operatora.
Pracodawca powinien zadbać aby personel przed rozpoczęciem użytkowania wózków podnośnikowych ELEVAH serii PICKING przeszedł szkolenie BHP, instruktaż stanowiskowy panującym w danym zakładzie pracy. Rezultatem instruktażu ma być nabycie przez pracownika umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób oraz prawidłowego postępowania w sytuacjach awaryjnych. Bardzo ważne jest też zapoznanie operatora (przed dopuszczeniem go do pracy) z: ryzykiem zawodowym wiążącym się z wykonywaną pracą, opracowaną przez producenta wózka instrukcją obsługi wózka jezdniowego – w zakresie czynności powierzonych operatorowi przez organizatora pracy, a także instrukcją bezpieczeństwa prac transportowych (przypomnijmy: opracowaną przez pracodawcę).
Nie zabrakło także pytań ogólnych związanych z pracą na wysokości. Często w jednym zakładzie pracy jesteśmy w stanie usłyszeć wiele różnych odpowiedzi dotyczących definicji pracy na wysokości. Wątpliwości dotyczyły takich kwestii: kiedy, na czym i od ilu metrów uznaje się pracę na wysokości. Przypominanym także tym, którzy uczestniczyli w webinarze aby wiedza została dobrze zapamiętana. Praca na platformie powyżej 1m jest pracą na wysokości.
W skierowaniu na badania profilaktyczne trzeba bezwzględnie podać informacje dotyczące pracy na wysokości. Natomiast operator wózka podnośnikowego wykonujący pracę powyżej 1 m, nie ma co do zasady obowiązku stosowania środków ochrony indywidualnej przed upadkiem z wysokości – jest chroniony jest przez barierki.
Należy pamiętać, że w wózku podnośnikowym ELEVAH PICKING operator pełni funkcję pomocniczą, obsługową (jest podnoszony wyłącznie w celu wykonania czynności ładunkowych), a zasadniczą funkcją urządzenia jest przemieszczanie ładunków, a nie wykonywanie prac na wysokości tj. prace serwisowe, montażowe, konserwacyjne.
Dyskusja przez cały czas była ożywiona i co ważne merytoryczna, dzięki fachowcom biorącym w niej udział. Odnosili się oni do podstawowych aktów prawnych dotyczących pracy z wykorzystaniem UTB.
Dzielimy się z Wami tymi dokumentami!
·· rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z 30 października 2018 r. w sprawie
warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji
urządzeń transportu bliskiego (DzU z 2018,poz. 2176);
·· rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu
i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych
oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych (DzU
z 2019 r., poz. 1008);
·· rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa
i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (DzU z 2018 r.,
poz. 47, ze zm.);
·· rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j.: DzU z 2003 r., nr 169, poz. 1650, ze zm.).
Podesty ruchome i wózki podnośnikowe ELEVAH to tylko cześć bogatej oferty FARAONE ale to od niej rozpoczęliśmy swój pierwszy webinar.