W Marcu 2018 roku została wydana nowa norma „ISO 45001:2018 Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Wymagania i wytyczne stosowania”, przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Jest ona wynikiem pracy ekspertów z ponad 70 krajów i wnosi nową jakość w zarządzaniu bezpieczeństwem pracy. Norma ta, zastępuję dotychczasowa normę OHSAS 18001, dlatego też firmy, które maja wdrożony system OHSAS 18001, będą miały obowiązek wdrożyć ISO 45001:2018 w terminie do 11 kwietnia 2021 roku. Wdrożenie systemu zarzadzania bezpieczeństwem ISO 45001:2018, jest również istotne dla przedsiębiorstw, które jeszcze nie mają żadnego systemu, a które dbają o poprawę jakości Bezpieczeństwa i Higieny Pracy wśród swoich pracowników.
W treści normy zawarto wytyczne, które odnoszą się do nadzorowania zagrożeń zawodowych, jakie występują w procesach pracy. Co prawda, nie mówi ona wprost na temat prac szczególnie niebezpiecznych, jednak znajdziemy w niej zalecenia, które mają zastosowanie do tego rodzaju prac.
Zacznijmy jednak od początku i powiedzmy kilka słów wstępu na temat Systemów zarządzania bezpieczeństwem, a przede wszystkim normy ISO 45001:2018, a następnie jak odnosi się ona do prac na wysokości.
System zarządzania bezpieczeństwem jest zintegrowaną częścią systemu zarządzania przedsiębiorstwem.
Powinien on wpisywać się w politykę firmy, wyznaczyć cele, a następnie prowadzić do ich osiągnięcia.
W ostatnich latach obserwujemy , że bezpieczeństwo i higiena pracy w coraz większej liczbie organizacji staje się priorytetem. Poprawa warunków pracy, zachowań pracowników, przestrzeganie wyznaczonych procedur, to wartości na których mocno zależy już nie tylko pracodawcom ale również samym pracownikom.
Przechodząc jednak do konkretnych zapisów normy, warto zwrócić uwagę na punkt 8.1., który stanowi o planowaniu i nadzorze nad działaniami operacyjnymi. W punkcie tym mowa o wdrożeniu nadzoru nad procesami oraz utrzymaniu i przechowywaniu udokumentowanych informacji, które świadczą że procesy zostały zrealizowane zgodnie z założonym planem.
W odniesieniu do prawodawstwa polskiego, punkt ten ma swoje odzwierciedlenie w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003r. Nr 169, poz. 1650 ze zmianami). Zwróćmy uwagę na Rozdział 6 działu IV tego przepisu, w którym opisano obowiązki pracodawców, dotyczące organizacji prac szczególnie niebezpiecznych, którymi są m.in. prace na wysokości (§ 105 rozporządzenia). Zgodnie z § 80 ust. 2 ww. aktu prawnego, pracodawca jest obowiązany do ustalenia i aktualizowania wykazu prac szczególnie niebezpiecznych występujących w zakładzie pracy. Natomiast § 81 nakazuje pracodawcy określenie szczegółowych wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu tego rodzaju prac. Wracając do podstaw normy ISO 45001:2018, należy zauważyć, że wynika z niej wymóg prowadzenia prac w taki sposób, aby ograniczać ryzyko upadku poprzez eliminację lub minimalizację tego rodzaju zagrożeń. Podkreślmy tu jeszcze raz, że norma ISO 45001:2018, ma zastosowanie w szczególności do prac na wysokości, jako tych które stanowią szczególnie duże zagrożenie wypadkowe we wszystkich przedsiębiorstwach przemysłowych.
Obserwacje ekspertów firmy Faraone pozwalają zauważyć, że coraz większa liczba pracodawców z każdej branży, zwraca uwagę na bezpieczeństwo swoich pracowników przy pracach na wysokości. Niestety nadal wg. sprawozdania Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w roku 2018 miało miejsce 245 wypadków śmiertelnych, a 738 osób doznało ciężkich obrażeń ciała w wyniku wypadków. Liczba wypadków wynikających ze statystyki jest duża, biorąc pod uwagę 251 dni roboczych w 2018 roku. Analiza okoliczności wypadków przy pracy wykazuje, że znaczna ich część, to upadki z wysokości. Oczywistym jest, że upadki z wysokości są częstą przyczyną śmierci, bądź ciężkich obrażeń ciała. Dlatego bardzo istotne są założenia normy ISO 45001:2018, które zalecają minimalizację ryzyka wypadków, których znaczna część ma miejsce podczas wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.
Mając na względzie bezpieczeństwo swoich klientów firma Faraone Sp. z o. o. staje na wysokości zadania. Produkowany przez nas sprzęt do pracy na wysokości projektowany jest według wytycznych najnowszych norm technicznych, odzwierciedlających sprawdzoną wiedzę inżynierską zweryfikowaną przez międzynarodowe organizacje normalizacyjne. Firma Faraone jest wyspecjalizowanym, wiodącym na rynku europejskim producentem bezpiecznych rozwiązań z wieloletnim doświadczeniem w produkcji sprzętu technicznego przeznaczonego do pracy na wysokości. Podesty, rusztowania, drabiny, produkty specjalne dedykowane do konkretnych stanowisk pracy firmy Faraone, produkowane są z najwyższej jakości materiałów, są mocne i stabilne, z zastosowaniem najnowszych rozwiązań technicznych , co gwarantuje zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa podczas prac na wysokości. Każdy prod
ukt, nawet ten robiony na specjalne zamówienie klienta, gdzie rozwiązania standardowe nie mogą mieć zastosowania, posiada odpowiednią dokumentację techniczną.
Norma ISO 45001:2018 w zakresie prewencji wypadkowej daje pracodawcom wskazania dotyczące: procesu zakupów sprzętu, jego kontroli, dokumentacji, jak również odpowiedniego doboru sprzętu pod względem bezpieczeństwa technicznego.
Każda praca na wysokości jest inna i może wymagać indywidualizacji rozwiązań. Mając na względzie dobro swoich klientów, firma Faraone poza działalnością produkcyjną, przeprowadza wizję lokalną w przedsiębiorstwie i w rzetelny sposób doradza, aby dobrać i zastosować najbardziej odpowiedni sprzęt dostosowany do konkretnego rodzaju pracy na wysokości. W ramach działalności przeprowadzamy kompleksowe szkolenia z tematyki pracy na wysokości, aby przekazywana wiedza była w jak najskuteczniejszy sposób zastosowana, jako prewencja wypadkowa i wykorzystana przez: osoby kierujące pracownikami, pracującymi na wysokości, organy doradcze, oraz samych pracowników.
Dbając o bezpieczeństwo tak powszechnie występujących prac na wysokości warto, skorzystać z wiedzy i produktów ekspertów specjalizujących się w tej dziedzinie bezpieczeństwa pracy.
Zapraszamy do współpracy i do odwiedzenia strony
faraone.pl
mgr inż. Joanna Nagraba
Specjalista ds. BHP
Audytor Wewnętrzny Systemu Zarządzania
Bezpieczeństwem i Higieną Pracy ISO 45001:2018
601 089 222
[email protected]