PRAWNE ASPEKTY BEZPIECZEŃSTWA
TEMAT: wymagania prawne dotyczące bezpieczeństwa pracy z wykorzystaniem wózków jezdniowych podnośnikowych z operatorem unoszonym wraz z ładunkiem o udźwigu do 250 kg w świetle przepisów o dozorze technicznym.
Coraz częściej możemy spotkać się z kompletacją pojedynczego asortymentu. Chcąc poprawić bezpieczeństwo pracy, wiele firm eliminuje podesty magazynowe i drabiny zastępując je wózkami jezdniowymi podnośnikowymi. Na ich korzyść przemawia również ergonomia i wydajność.
Z wózków podnośnikowych najczęściej korzystają:
- zakłady przemysłowe z magazynem przyprodukcyjnym drobnego asortymentu,
- salony samochodowe posiadające magazyn, przechowalnie opon,
- markety sieciowe, które wykorzystują tego typu rozwiązania w celu składowania towaru na regałach powierzchni sprzedażowej,
- operatorzy logistyczni z magazynami wysokiego składowania z wyznaczoną strefą PIC.
Przykłady zastosowań jest bardzo dużo. Wystarczy rozejrzeć się dookoła.
Zatem czym są wózki podnośnikowe?
Wózki jezdniowe podnośnikowe z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem służą do kompletacji pojedynczego, lekkiego asortymentu na półkach i regałach. Produkowane są zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa i zdrowia określonymi w dyrektywie w sprawie maszyn 2006/42/CE i zgodnie z normą EN3691-1.
Do czego służą wózki podnośnikowe/kompletacyjne?
Zasadniczą funkcją wózków jest przemieszczanie ładunków, nie operatorów. Operator podnoszony jest do góry w zabezpieczonym koszu wyłącznie w celu wykonania czynności ładunkowych, rozładunkowych. Z kolei podstawową funkcją podestów ruchomych jest unoszenie operatora, by ten mógł bezpiecznie wykonywa prace na wysokości, takie jak prace serwisowe, montażowe, konserwacyjne.
Udźwig ładunku wózków podnośnikowych
Kluczowym aspektem przy klasyfikacji wózków podnośnikowych jest wskazanie właściwego i prawidłowego udźwigu wózka. Wyznaczając poprawnie udźwig nie uwzględnia się ciężaru operatora, bądź ładunku możliwego do transportowania na dolnej platformie ładunkowej. Udźwig wyznacza się uwzględniając wyłącznie masę ładunku podnoszonego na półce kompletacyjnej.
Dozór uproszczony dla wózków podnośnikowych
Zgodnie z załącznikiem nr 1 rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego (DzU z 2018, poz. 2176) wózki jezdniowe podnośnikowe z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem objęte są formą dozoru uproszczonego.
W rozumieniu przepisów o dozorze technicznym oznacza to, że wózki podnośnikowe Elevah nie wymagają przedstawienia badań technicznych, wykonywanych przez UDT, w celu uzyskania decyzji zezwalającej na ich eksploatację. Warunek ten jest spełniony, jeżeli wózek nie jest wykonany w wersji przeciwwybuchowej a udźwig półki ładunkowej nie przekracza 250 kg.
Czy można używać wózków jezdniowych podnośnikowych bez zaświadczeń dozoru technicznego?
Analizując załącznik nr 3 rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych (Dz. U. 2019, poz. 1008) dla wózków jezdniowych podnośnikowych z operatorem unoszonym wraz z ładunkiem o udźwigu do 250 kg (nie wykonanych w całości lub w części w instalacji ATEX) nie wymagane jest posiadanie przez obsługującego stosownych zaświadczeń kwalifikacyjnych wydanych przez właściwą jednostkę dozoru technicznego.
Jednocześnie trzeba podkreślić, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (DzU z 2018 r.,poz. 47, ze zm.); Do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia „specjalizowanych” o udźwigu do 250 kg § 4. 2 ww. rozporządzenie nie ma zastosowania, czyli operator wózka podnośnikowego nie ma konieczności posiadania dokumentów stwierdzających uprawnienie do kierowania pojazdami silnikowymi lub zespołami składającymi się z pojazdu silnikowego i przyczepy lub naczepy uzyskanych na podstawie przepisów w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.
Przed rozpoczęciem pracy z wykorzystaniem wózków podnośnikowych ważne są:
- Instruktaż stanowiskowy bhp, odwołujący się do warunków danego zakładu,
- Przygotowanie odpowiedniej instrukcji bezpieczeństwa prac transportowych, biorąc pod uwagę organizację pracy i zagrożenia.
- Zapoznanie operatora z ryzykiem zawodowym, związanym z wykonywaną pracą.
- Zapoznanie pracownika z metodami bezpiecznego wykonywania pracy, czynnikami środowiska pracy na danym stanowisku, jak również z ryzykiem zawodowym.
- Znajomość instrukcji obsługi wózka podnośnikowego opracowanej przez producenta.
W instrukcji wózka znajdują się między innymi:
- informacje dotyczące środków bezpieczeństwa,
- kontroli codziennej wykonywanej przez operatora,
- sposobu przeznaczenia i obsługi,
- transportu,
- sposobu ładowania,
- czynności, których nie należy wykonywać.
Konserwacja wózków podnośnikowych
Przestrzegając zapisów producenta zawartych w instrukcji obsługi, warto pamiętać, że czynności konserwacyjne należy powierzyć wyłącznie osobie posiadającej stosowne zaświadczenia kwalifikacyjne wydane przez właściwą jednostkę dozoru technicznego.
Systematyczne kontrole techniczne
Ważna jest również systematyczna kontrola techniczna urządzeń, które obsługują pracownicy. Powinna się ona odbywać przed dopuszczeniem osób do pracy, jak i okresowo wykonywane przeglądy konserwacyjne, w terminie wskazanym w instrukcji producenta.
Celem powyższych instruktaży pracownika jest nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób oraz prawidłowe postępowanie w sytuacjach awaryjnych.
Wózki jezdniowe podnośnikowe Elevah od Faraone
Wózki jezdniowe podnośnikowe Elevah cieszą się powodzeniem na całym świecie. Od lat zdobywają prestiżowe nagrody na międzynarodowych targach, między innymi Sumit & iapa w Dubaju. Używają je największe światowe koncerny. Jeżeli są Państwa zainteresowani ofertą marki Elevah, zapraszamy na stronę www,elevah.com.
Więcej na temat wózków podnośnikowych
Jesteś zainteresowany informacjami na temat wózków podnośnikowych Elevah? Skontaktuj się z nami. Prowadzimy szkolenia dla naszych dystrybutorów i serwisantów. Dzielimy się wiedzą na temat użytkowania naszych wózków. Pomagamy w ich doborze, mając na uwadze rodzaj wykonywanej pracy, funkcjonalność, ergonomię i ekonomię.
>Skontaktuj się z nami< Miej pewność, że wybrany przez Ciebie sprzęt spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Możesz również skierować zapytanie bezpośrednio do naszego specjalisty, autora tej publikacji:
Małgorzata Mikrut Manager ds. rozwoju marki Elevah w Polsce
tel. +48 885 580 550
[email protected]