Według jakiej normy produkowane są wieże jezdne?
Na wstępie trzeba wyraźnie zaznaczyć, że wieże, zwłaszcza wieże z szybkim wyprzedzającym montażem, to innowacyjny i bardzo bezpieczny środek ochrony zbiorowej.
Wieże jezdne produkowane są według normy dla rusztowań PE EN 1004. Jednak wieże jezdne nie powinno się porównywać wprost do typowych rusztowań o jakich mowa w rozporządzeniach. Mają inną konstrukcję oraz inny sposób montażu. Mimo wszystko w Polsce wieże traktowane są jako rusztowania i podlegają pod rozporządzenie w sprawie robót budowlanych.
Przepisy stanowią, że każdy pracownik montujący rusztowania w Polsce powinien posiadać odpowiednie uprawnienia do montażu i demontażu rusztowań. Osoby, które posiadają uprawnienia w tym zakresie, również pracownicy Faraone, mogą potwierdzić, że podczas szkoleń zdobywa się bardzo cenną wiedzę dotyczącą rusztowań, ale nie wież, których konstrukcja, sposób montażu oraz funkcjonalność znacząco się różnią.
Montaż wież jezdnych jest znacznie bardziej bezpieczny i dużo prostszy od montażu rusztowań. Uważamy, że przepisy powinny zezwalać wykwalifikowanym i doświadczonym pracownikom Faraone prowadzić szkolenia z ich montażu, zgodnie z instrukcją producenta.
Na ten moment, mimo znaczących różnić konstrukcyjnych między rusztowaniami a wieżami jezdnymi Faraone, wszystkie rusztowania, w tym wieże, podlegają pod jedne przepisy. Uważamy, że rozróżnienie tych konstrukcji może znacząco podnieś poziom bezpieczeństwa osób pracujących na wysokości. Dlatego Faraone zabiega, by w niedalekiej przyszłości doszło do aktualizacji prawodawstwa dotyczącego przepisów w sprawie rusztowań.
Od jakiej wysokości pracownicy muszą posiadać orzeczenia lekarskie pozwalające na prace na wysokości?
Pracownicy powinni mieć badania wysokościowe w przypadku pracy na wysokości od 1 m. Do 2018 istniał podział na dwie grupy pracowników, pracujących na wysokości 1-3 m oraz powyżej 3 metrów. Obie grupy przechodziły inne badania. W 2021 nastąpiła aktualizacja rozporządzenia. Obecnie wszyscy pracownicy pracujący powyżej 1m mają obowiązek przejść te same badania lekarskie.
Ile czasu może wytrzymać człowiek wiszący w szelkach, który doznał upadku?
Przypominamy o ŚOI, ponieważ są one wymagane przy pracach szczególnie niebezpiecznych. Należy je stosować w zależności od wysokości sprzętu, na którym pracują pracownicy, oraz wykonywanych czynności. Badania wykazują, że człowiek, który doznał upadku, wisząc na szelkach może wytrzymać średnio 30 min, zanim w jego organizmie dojdzie do niedokrwienia oraz powolnego zanikania funkcji życiowych.
Czas ten zależny jest od formy wydolnościowej osoby oraz poprawności użytkowania sprzętu. Podczas upadku może dojść do różnych urazów, np. złamania czy utraty świadomości, dlatego 20 – 30 min to czas, w którym należy pracownika ściągnąć z wysokości. Jako Faraone Poland zachęcamy do odbywania szkoleń dotyczących pracy na wysokości. Prowadzimy je w oparciu o doświadczenie ekspertów ds. BHP, cenną wiedzę teoretyczną oraz praktyczną.
Za jaki środek ochrony uważany jest podest PLS?
PLS to topowy produkt marki Faraone. Zaprojektowaliśmy go tak, aby maksymalnie eliminować możliwość upadku z wysokości. Posiada zabezpieczenia, które chronią pracownika tak, jak środek ochrony zbiorowej, w zakresie 360 stopni.
PLS jest podestem drabinowym wyprodukowanym wg normy PE EN 131. Posiada barierkę ochronną wokół pracownika, bortnice oraz podest. Pracownik stojący na podeście, po przejściu odpowiedniego instruktażu stanowiskowego, który stanowi o niewychylaniu się pracownika poza obrys barierki, może bezpiecznie wykonywać czynności na wysokości oburącz i bez ŚOI, jakimi są szelki.
Jaki jest bardzo ważny zmysł, który ma bardzo duży wpływ przy pracy na wysokości?
Bardzo ważnym zmysłem przy pracy na wysokości jest zmysł równowagi, za który odpowiada błędnik.
Wysokość jest jednym z bodźców, na który błędnik reaguje. Im wyższa wysokość, tym błędnik może dawać o sobie bardziej znać i doprowadzać do zawrotów głowy. Taka zależność przy pracy na wysokości może być jednym z czynników (czynnik ludzki) powodujących sytuacje wypadkowe jak również sam upadek.
Niemniej jednak na błędnik mogą mieć również wpływ takie bodźce jak: temperatura, hałas, oświetlenie oraz emocje czy przewlekły stres. Dlatego zwracamy uwagę na profilaktykę przy pracy na wysokości. O tym w jaki sposób organizm reaguje na bodźce związane z błędnikiem, i jakie mogą być tego skutki, mówimy i pokazujemy na szkoleniach.
Wejdź na wyższy poziom bezpieczeństwa z Faraone.
Praca na wysokości obarczona jest dużym ryzykiem. Z kolei życie i zdrowie ludzi jest największą wartością człowieka.
Dlatego, jako Grupa Faraone, opracowujemy bezpieczne i komfortowe rozwiązania do pracy na wysokości. Koncentrujemy się nie tylko na ryzykach związanych ze sprzętem, ale również czynnikiem ludzkim.
Poza opracowywaniem nowych, coraz doskonalszych technologii, przekazujemy wiedzę jak z korzystać z konstrukcji Faraone, by były w maksymalnym stopniu bezpieczne, komfortowe i ekonomiczne. Prowadzimy szkolenia dotyczące szeroko pojmowanej pracy na wysokości, dedykowane:
- kadrze zarządzającej pracownikami pracującymi na wysokości,
- kierownikom utrzymania ruchu oraz linii produkcyjnych,
- wszystkim osobom pracującym na wysokości,
- służbom BHP.
Razem budujemy kulturę bezpieczeństwa. Zwiększamy świadomość ludzi pracujących na wysokości. Zachęcamy wszystkich, by wyrabiali w sobie zdrowe nawyki, nie tylko w pracy, ale również życiu codzienny.
Wszyscy zasługujemy na bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo to wartość, za którą odpowiadamy my wszyscy i każdy z osobna. Dlatego tak ważne jest, byśmy działali wspólnie. Razem możemy więcej. Dla dobra i bezpieczeństwa nas wszystkich.
Dziękujemy, że jesteście z nami ❤️