Największy procent wypadków śmiertelnych to wypadki związane z pracę na wysokości. Warto zadbać o bezpieczne rozwiązania, które zminimalizują ryzyko ich występowania. Jednym z nich są drabiny ewakuacyjne.
Drabiny ewakuacyjne można odszukać w sieci również pod hasłami drabiny pionowe, drabiny elewacyjne, drabiny dostępowe. Jak same nazwy sugerują, stosuje się je w różnych miejscach, do różnych celów.
Dlatego też występują w wielu wariantach. Różnią się przede wszystkim długością. Te powyżej trzech metrów powinny występować z obręczami ochronnymi, które chronią przed upadkiem i asekurują użytkowników w zakresie 360 stopni.
Bardzo istotną kwestią jest umiejętne dobranie rozwiązania do miejsca. Pod uwagę trzeba wziąć specyfikację budynku, jego architekturę, warunki atmosferyczne, sposób użytkowania i wiele innych czynników.
Opracowana konstrukcja musi spełniać szereg wymogów i norm polskich i europejskich, by mogła być użytkowana zgodnie z prawem, a przede wszystkim, by gwarantowała maksimum bezpieczeństwa.
Specyfikacja drabiny ewakuacyjnej
Minimalna średnica kosza asekuracyjnego musi wynosić 700 mm a maksymalna 800 mm. Rozstaw obręczy nie może być większy niż 0,8 m a pionowych prętów maksymalnie 0,3 m.
Szczeble muszą mieć szerokość minimum 500 mm i rozstaw przynajmniej 300 mm. Odległość między ścianą a szczeblem nie może być mniejszy niż 15 cm. Z kolei rozstaw kotw mocujących całą konstrukcję do budynku nie może przekraczać 2 metrów.
Dlatego niezwykle ważne jest, by korzystać z drabin certyfikowanych, renomowanych producentów. Bardzo istotny jest również ich montaż. Jako Faraone współpracujemy tylko z wykwalifikowanymi firmami, znającymi nasze produkty, specjalizującymi się w ich instalacji.
Przy wyborze drabiny ewakuacyjnej należy uwzględnić:
- kosz ochronny, który zabezpiecza przed upadkiem w zakresie 360 stopni, niezbędny dla konstrukcji o długości powyżej 3 m.
- szczeble antypoślizgowe, szczególnie ważne przy zmiennych warunkach pogodowych,
- blokadę wejścia na podest, by nikt niepowołany nie wchodził na drabinę,
- bezpieczne zejście z poziomą platformą i schodami, w przypadku skośnych dachów, by minimalizować ryzyko poślizgnięcia i upadku.
WAŻNE: wszystkie drabiny w ciągu drogi ewakuacyjnej należy instalować zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 12.04.2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Chętnie pomożemy Ci opracować drabinę ewakuacyjną najlepszą dla Twoich potrzeb. Jeżeli szukasz najlepszych rozwiązań do pracy na wysokości, zarówno standardowych jak i specjalnych, skontaktuj się z nami.
Poznaj nasze drabiny pionowe SVS.0 oraz SVS.2. Zadaj pytanie naszym Doradcom, klikając w przycisk na stronie produktu.